Надавання, відмова, підтримування, призупинення, поновлення або скасування
1 ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1 Орган сертифікації визначає умови надавання, відмови, підтримування сертифікації (надалі і в розумінні процедур оцінки відповідності), розширювання її галузі, а також умови, за яких чинність сертифікації можна призупинити, поновити або скасувати.
1.2 Орган сертифікації визначив процедури:
- надавання, відмови, підтримування, призупинення, поновлення і, якщо потрібно скасування дії сертифіката;
- розширювання або скорочування сфери дії сертифіката;
- провадження повторного оцінювання у випадку істотних змін конструкції або характеристик продукції або змін вимог стандартів, на відповідність яким осертифіковано продукцію, або змін у формі власності, структурі або адміністрації постачальника, а також у випадку надходження інформації, що вказує на те, що продукція більше не відповідає вимогам, підтвердженим під час сертифікації.
1.3 Орган з сертифікації перед прийняттям рішення щодо надання сертифікації, розширення або скорочення сфери сертифікації, надання повторної сертифікації, призупинення або поновлення, або скасування сертифікації, проводить аналіз стосовно:
а) інформації, що надана групою з аудиту, чи є вона достатньою стосовно вимог сертифікації та сфери сертифікації;
b) аналізу, визнання і перевірки коригування і коригувальних дій для будь-яких суттєвих невідповідностей;
с) аналізу і прийняття запланованих клієнтом коригувань і коригувальних дій щодо будь-яких несуттєвих невідповідностей.
1.4 Особа, що приймає рішення щодо надання, відмови, підтримування, поновлення, розширення, скорочення, призупинення або скасування сертифікації, має необхідний рівень знання застосованого стандарту і вимог до сертифікації, продемонструвала власну компетентність, щоб оцінити процеси аудиту та рекомендації групи з аудиту.
2 НАДАВАННЯ АБО ВІДМОВА СЕРТИФІКАЦІЇ
2.1 Надавання сертифіката - процес, який завершує процес сертифікації. Видача сертифікатів відповідності здійснюється виключно органом сертифікації.
2.2 При позитивних результатах процесу сертифікації, ОС реєструється сертифікати на систему управління якістю, систему виробничого контролю, одиничний виріб, на партію продукції або на продукцію серійного виробництва. Якщо ж результати процесу є негативними, орган з сертифікації приймає рішення про відмову.
2.3 Вимоги щодо сертифікації продукції встановлені та мають повний опис з зазначенням схем і порядків та правил сертифікації відносно напрямків економіки в методиці (М.10 Порядок сертифікації продукції). Вимоги щодо сертифікації систем управління якістю встановлені та мають повний опис в методиці (М.09 Порядок сертифікації систем управління якістю). Вимоги щодо оцінки відповідності продукції вимогам технічних регламентів встановлені та мають повний опис в порядках (ПР).
2.4 Термін дії сертифіката відповідності на продукцію, що випускається підприємством серійно, визначає орган сертифікації з урахуванням терміну дії нормативних документів на продукцію, терміну на який сертифікована система управління якістю. На цей термін оформлюється ліцензійна угода на серійне виготовлення продукції. Термін, що встановлений в ліцензії, не продовжується. Порядок надання поновленої ліцензії замість тієї, що втратила силу, визначає орган сертифікації в кожному конкретному випадку згідно з вимогами порядків сертифікації.
Термін проведення наступної перевірки, щодо оцінки відповідності продукції, що випускається підприємством серійно, визначає орган сертифікації з урахуванням терміну дії нормативних документів на продукцію та зазначає у програмі технічного нагляду.
3 ПІДТРИМУВАННЯ, ПРИЗУПИНЕННЯ, ПОНОВЛЕННЯ АБО СКАСУВАННЯ СЕРТИФІКАЦІЇ
3.1 Підтримування
3.1.1 У разі, якщо орган сертифікації видав дозвіл на використання логотипу для осертифікованої продукції серійного виробництва, ОС повинен періодично провадити оцінювання (технічний нагляд) цієї продукції, щоб підтвердити, що вона і далі відповідає вимогам стандартів.
3.1.2 Здійснення технічного нагляду за сертифікованою продукцією є невід`ємною частиною робіт з сертифікації. Проведення технічного нагляду регламентовано методикою М.12 Порядок проведення технічного нагляду за сертифікованою продукцією.
3.1.3 Обсяг, порядок та періодичність нагляду встановлюються ОС під час проведення сертифікації і регламентується програмою технічного нагляду, яка розробляється органом сертифікації.
3.1.4 Підтримування дії сертифіката на систему управління якістю здійснюється також шляхом технічного нагляду за сертифікованою системою управління якістю. Нагляд здійснюється відповідно до методики М.11 Порядок проведення технічного нагляду за сертифікованою системою управління якістю.
3.1.5 За результатами технічного нагляду комісія ОС складає:
- звіт за результатами технічного нагляду за сертифікованою продукцією;
- звіт за результатами технічного нагляду за сертифікованою системою управління якістю.
3.1.6 Наглядання за продукцією, що пройшла оцінку відповідності виконується шляхом проведення контрольованих випробувань зразків продукції (за потреби), експертизи результатів випробувань, оцінювання змін в конструкції продукції чи технічній документації, оцінювання інформації стосовно скарг та рекламацій, оцінці системи виробничого контролю чи системи управління якістю (в залежності від схеми оцінки) та складанні звіту за результатами технічного нагляду, при умові, що не виявлено недоліків, що можуть привести до випуску невідповідної продукції та продукція і далі відповідає вимогам стандартів. Нагляд здійснюється відповідно до методики М.12 Порядок проведення технічного нагляду за сертифікованою продукцією.
3.2 Призупинення, поновлення або скасування дії
3.2.1 Призупинення або скасування дії сертифікату на систему управління якістю.
3.2.1.1 За результатами технічного нагляду ОС може призупинити дію сертифікату у випадках:
- виявлення невідповідності системи управління якістю вимогам стандартів на системи якості;
- наявності обґрунтованих претензій споживачів даної продукції;
- виявлення неправильного використання сертифіката;
- виявлення порушень правил або процедур, установлених органом сертифікації;
- замовник не дозволяє проводити наглядові аудити або ресертифікаційні аудити;
- замовник добровільно подав прохання щодо призупинки;
3.2.1.2 Рішення про призупинення дії сертифіката на систему управління якістю приймається у випадках коли виявлено значні порушення,і якщо протягом установленого терміну здійсненням коригувальних заходів, погоджених органом сертифікації, підприємство може усунути виявлені причини невідповідностей та підтвердити це без повторного проведення технічного нагляду. Орган сертифікації письмово повідомляє підприємство про призупинення дії сертифіката на систему управління якістю і одночасно зазначає умови, за яких можливе його відновлення. У разі виконання підприємством зазначених вище умов в установлений термін орган сертифікації приймає рішення про поновлення сертифікату і повідомляє про це виробника. У протилежному випадку сертифікат скасовується.
3.2.1.3 Орган сертифікації скасовує сертифікат на систему управління якістю у випадках:
- якщо результати технічного нагляду свідчать про принципову невідповідність системи якості чинним вимогам;
- якщо у разі зміни правил системи сертифікації виробник не може забезпечити відповідності новим вимогам;
- якщо виробник протягом тривалого часу не поставляє виробів;
- якщо виробник не виконав фінансові зобов’язання перед органом сертифікації;
- наявності офіційного прохання виробника.
Орган сертифікації письмово повідомляє підприємство про скасування дії сертифіката на систему управління якістю.
3.2.2 Призупинення або скасування сертифіката на продукцію.
3.2.2.1 За результатами технічного нагляду орган сертифікації може призупинити або скасувати дію ліцензійної угоди чи сертифіката у випадках:
- порушення вимог, що ставляться до продукції під час сертифікації;
- порушення вимог технології виготовлення, правил приймання, методів контролю, випробувань, позначення продукції, що узгоджені органом сертифікації під час проведення сертифікації продукції;
- зміни нормативних документів на продукцію або на методи її випробувань;
- зміни конструкції (складу), комплектності або технології виготовлення продукції без попереднього погодження органом сертифікації продукції;
- наявності рекламацій та претензій до сертифікованої продукції;
- невиконання заявником пропозицій органу сертифікації за результатами технічного нагляду;
- відсутності виробництва сертифікованої продукції протягом більше, як 6 місяців;
- невиконання заявником умов ліцензійної угоди;
- відмови заявника від оплати робіт з технічного нагляду.
3.2.2.2 Один з етапів технічного нагляду за виробництвом сертифікованої продукції є перевірка проведення коригувальних заходів, в разі виявлення недоліків, що можуть привести до випуску невідповідної продукції. Коригувальні заходи проводяться з метою виявлення причин невідповідностей продукції, встановлених під час проведення технічного нагляду, відновлення відповідності продукції вимогам, що встановлені до неї під час сертифікації, виконання підприємством умов ліцензійної угоди.
3.2.2.3 У випадку істотних змін конструкції або характеристик продукції або змін вимог стандартів, на відповідність яким осертифіковано продукцію, або змін у формі власності, структурі або адміністрації постачальника, а також у випадку надходження інформації, що вказує на те, що продукція більше не відповідає вимогам, підтвердженим під час сертифікації ОС повинен призначити комісію для повторного оцінювання заявника.
3.2.2.4 За результатами технічного нагляду орган сертифікації може прийняти рішення про:
- подовження дії сертифікату;
- призупинення дії сертифікату;
- скасування сертифікату.
3.2.2.5 Рішення щодо призупинення дії ліцензійної угоди і/або сертифіката приймається у випадку значних невідповідностей, якщо вжиттям коригувальних заходів, погоджених органом сертифікації підприємство може усунути виявлені причини невідповідності та без проведення повторних випробувань акредитованою випробувальною лабораторією підтвердити відповідність продукції вимогам нормативних документів.
3.2.2.6 У разі потреби проведення повторних випробувань акредитованою лабораторією ліцензійна угода та сертифікат скасовуються.
3.2.2.7 У разі призупинення дії сертифіката здійснюються такі заходи:
- Орган сертифікації в триденний термін надсилає письмову інформацію про прийняте рішення щодо призупинення дії сертифіката та ліцензійної угоди до заявника.
- у письмовій інформації ОС вимагає, щоб протягом періоду призупинення дії, постачальник не робив ніяких заяв, які вводять в оману, відносно стану сертифікації, та припинив використовувати логотип на продукцію, яка виробляється починаючи з дати повідомлення про призупинення дії сертифікату.
Якщо доречно, крім цього орган сертифікації вимагає:
- щоб не сертифікована продукція не розміщувалася на ринку;
- щоб потенційно несправна сертифікована продукція піддавалась коригувальним діям, включаючи відкликання продукції, якщо це застосовано.
3.2.2.8 Рішення про призупинку оформлюється виконавцем та підписується керівником ОС або його заступником.
3.2.2.9 Дія сертифіката може бути відновлена рішенням органу після проведення підприємством заходів коригувального впливу для усунення причин виявлених невідповідностей.
3.2.3 Документацію про результати виконання коригувальних заходів по усуненню невідповідностей продукції, наведених за результатами технічного нагляду за виробництвом сертифікованої продукції, системою управління якістю, надається підприємством до ОС у письмовій формі. Підприємству необхідно письмово повідомляти ОС, що під час проведення коригувальних заходів невідповідна продукція вилучена із складів, закладів торгівлі, у споживачів.
Коригувальні заходи вважаються успішно виконаними, якщо:
- продукція після їх виконання відповідає вимогам НД (перевіряє ОС);
- внесено зміни до виробничого процесу, що виключають виготовлення продукції, яка вимагає повторного оцінювання коригувальних заходів (перевіряє ОС);
- невідповідна продукція вилучена із складів, оптових баз, закладів торгівлі, у споживачів, знищена чи проведені інші дії, які забезпечують належну ефективність вжитих заходів.
3.2.4 ОС приймає рішення про відновлення дії сертифіката відповідності та ліцензійної угоди. Рішення про відновлення дії сертифіката готуються фахівцем органу та підписується керівником або заступником керівника ОС. Дія сертифікату відновляється з моменту відновлення його в Реєстрі ОС згідно рішення ОС.
3.2.5 Дія сертифіката та ліцензійної угоди скасовується, з моменту вилучення його з Реєстру ОС. При цьому дата співпадає з датою рішення ОС. У разі скасування дії, заявник повинен повернути оригінали сертифікатів та всі копії в ОС. Повернені оригінали та копії підлягають знищенню за актом.
3.2.6 Орган сертифікації надсилає письмову інформацію про прийняте рішення щодо дії сертифіката та ліцензійної угоди.
3.2.5 Орган сертифікації може прийняти рішення про переоформлення сертифікату у разі змін у назві підприємства-заявника, зміни юридичної адреси, зміни затвердженої форми сертифікату, тощо. У такому випадку попередній сертифікат та копії вилучаються у заявника, і реєструються та видається новий сертифікат, з терміном дії з дати реєстрації до кінця дії попереднього сертифікату.
4 РОЗШИРЕННЯ АБО СКОРОЧУВАННЯ СФЕРИ ДІЇ СЕРТИФІКАЦІЇ
4.1 Розширення сфери дії сертифікації
4.1.1 У разі розширення номенклатури (асортименту) продукції або змін в технології виробництва заявник зобов'язаний попередньо повідомити про це орган сертифікації, подати заявку на розширення асортименту продукції та нову технологічну документацію. ОС приймає рішення про відбір та ідентифікацію зразків згідно інструкції ІН.03 Відбір та ідентифікація зразків і поводження з ними при проведенні сертифікації продукції та додаткові процедури оцінки продукції згідно методики М.10 Порядок сертифікації продукції або ПР.
4.1.2 У разі бажання заявника розширити сферу дії сертифікату на систему управління якістю, він подає заявку на розширення сфери дії сертифікації. ОС приймає рішення про додаткову оцінку системи управління якістю згідно методики М.09 Порядок сертифікації систем управління якістю.
4.1.3 При отриманні позитивних результатів випробувань продукції та додаткової оцінки виробничого процесу, технічної документації або додаткової оцінки системи управління якістю, ОС аналізує усі результати та приймає рішення про скасування попередньої сертифікації та надання нової.
4.1.4 У разі розширення переліку (номенклатури, асортименту) продукції заміна додатків до сертифікатів не допускається, повинен видаватися новий сертифікат з новим додатком. Новий сертифікат видається з терміном дії з дати реєстрації до дати закінчення дії попереднього сертифікату.
4.2 Скорочування сфери дії сертифікації.
4.2.1 У разі внесення змін до конструкції (складу) продукції або технології виготовлення, що можуть вплинути на показники, які підтверджені під час сертифікації, заявник зобов'язаний попередньо повідомити про це орган сертифікації. ОС приймає рішення про необхідність проведення нових випробувань або оцінки виробництва продукції або оцінки системи управління якістю.
4.2.2 Орган сертифікації повинен скоротити сферу сертифіката на систему управління, щоб виключити частини, які не відповідають вимогам, якщо клієнт постійно або суттєво не відповідає вимогам сертифікації відносно цих частин.
4.2.3 У випадку, якщо норми, встановлені стандартом на показники, підтверджені під час сертифікації, змінені на більш жорсткі, питання про скорочення сфери дії кожної наданої сертифікації вирішує орган сертифікації.
4.2.4 У разі скорочування сфери дії сертифікації (номенклатури, асортименту) повинен видаватися новий сертифікат.
5 ПОВТОРНА СЕРТИФІКАЦІЯ
Повторна сертифікація продукції та систем управління проводиться у відповідності до порядків сертифікації що діють в органі з сертифікації:
- М.09 Порядок сертифікації систем управління якістю;
- М.10 Порядок сертифікації продукції;
- ПР (Порядок оцінки відповідності по конкретному технічному регламенту).
Наші контакти
Для того щоб зв'язатися з нами
Ви можете залишити заявку і задати будь-яке Ваше запитання
Україна, 69065, м. Запоріжжя, вул. Дудикіна, 28, оф. 202
Поштова адреса: 69065, м. Запоріжжя, а/c-230
ukrbudsert@gmail.com
+38 (067) 613 12 01 - Орган сертифікації «УкрБУДСЕРТ»
+38 (067) 612 70 15 - Випробувальна лабораторія